Co odhalí elektrikář při revizi elektrospotřebičů

Výroba elektrických spotřebičů musí plnit velmi přísné bezpečnostní normy a je nepřípustné, že byste si koupili topinkovač nebo žehličku a po prvním uvedení do provozu by vás usmrtily. Nic takového nesmí na trh, a tak se v zásadě můžeme stoprocentně spolehnout na to, že máme doma výrobky naprosto spolehlivé. Jenže čas ubíhá jako voda a spolu s ním přístroje v domácnosti stárnou a opotřebovávají se. Dochází tu vlivem průtoku elektrického proudu k různým drobným závadám a časem spotřebič doslouží a musí se vyměnit za nový.

elektrické spotřebiče

V době, kdy se zkracuje jeho životnost, stává se již téměř nezpůsobilým provozu, ovšem ne vždy lze spolehlivě rozpoznat, zda je ještě možné jej využít, anebo už ne. A právě proto bychom měli podrobit elektrospotřebiče revizím. Revize elektrospotřebičů v domácnostech i ve firmách někdy odhalí i docela závažné momenty:

kávovar v kuchyni

Závady přívodních šňůr – toto je jeden z nejčastějších typů závad, a bohužel mnohdy i velmi nebezpečný. Může vás usmrtit nebo založit požár. Šňůry jsou buď propálené, prořízlé či uvolněné a může tu dojít ke zkratu vodičů. Závady na šňůrách mohou být i na koncovkách, které jsou zohýbané, a kde je vodič již nalomený.

Topná tělesa a spirály a vinutí elektromotoru – elektrická topidla a elektrické točivé stroje jsou velmi namáhané součásti spotřebičů a může tu rovněž dojít ke zkratu vinou opotřebení a stáří. Týká se to například žehliček, varných konvic, toustovačů, kávovarů, chladniček, praček, myček, sušiček, fénů či mixérů.

Chybějící ochranné prvky – někteří lidé v nedbalosti nebo zcela záměrně poškodí či demontují ochranný kryt přívodu elektřiny. Riskují tím úraz nejen svůj, ale zejména těch, co spotřebič budou používat, a nevšimnou si tohoto nedostatku, načež se dotknou místa pod napětím. Toto se týká i některých svítidel – lampiček, lustrů apod.

Related Posts

© 2024 Abpd - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress