Výstupy na rozhledny

Není jich u nás zrovna málo a po listopadu se s jejich další výstavbou doslova roztrhl pytel. V tomto článku vás na několik z nich upozorním.  

Za návštěvu jistě stojí nejvyšší rozhledna u nás vůbec. A kupodivu za ní nemusíte nikam do přírody, protože je to žižkovský vysílač. Ano, zde je skutečně nejvýše položené pozorovací místo, ve výšce přes devadesát metrů nad zemí. Nikoli nad mořem. K tomu jsou tu rozhledny na horách. Faktem je to, že když je hezké počasí, můžeme z vysílače vidět až do sto kilometrové dálky. A to už je co říci. Ona i stavba je jako rozhledna nejvyšší, má totiž dvě stě šestnáct metrů, což jiné rozhledny rozhodně nemají. Míním samozřejmě veřejně přístupné rozhledny.  

konstrukce rozhledny

Rozhlednou nejvýše položenou bude asi rozhledna na Pradědu v Jeseníkách. Pokud se domníváte, že nejvýše položený bod je u nás někde na Sněžce, tak to není pravda. Je to špice televizní antény právě zde, na Pradědu. O celých padesát metrů více než na již jmenované Sněžce. A pozor automobilem se sem nedostanete. Jen za zvláštních podmínek. Musíte zde být ubytováni. A protože míst zde moc není… 

dřevěná rozhledna

V každém případě se musíte nějak dopravit do městečka Karlova Studánka, kde jsou lázně a odsud musíte na horní parkoviště, kde autíčko zanecháte a použije autobus. Ten jezdí nahoru každou hodinu a někdy i častěji. Pokud však byste přece jen chtěli nahoru svým vozem, tak počítejte s tím, že to bude drahé. A stejně pak musíte nechat auto pod vysílačem a nahoru pěšky. Ale není třeba se obávat, cesta je to pohodlná po asfaltové široké cestě, takže jako výlet je to vhodné i pro rodiny s kočárkem a dětmi. Dvě rozhledny naprosto odlišné a každá hojně navštěvovaná. Můžete si sami vybrat, kterou navštívíte jako první. A pokud už jste byli na obou dvou, musíte zajisté uznat, že za návštěvu stály obě dvě. A ještě poznámka, fotografie jsou pouze ilustrační, ani na jedné není popisovaná rozhledna. 

Related Posts

© 2024 Abpd - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress