Zvířata pro přežití

Jsou zde, jsou s námi od těch nejmenších po ta největší. Od těch slaboučkých až po ta nejsilnější, která přežijí snad všechno. My se v tomto krátkém článečku na některá z nich podíváme.  

Žijeme v době hrozby atomové války, která může začít každým okamžikem. Zdá se, že je to jen otázka času, než to někdo spustí. Moc lidí to nepřežije. Vlastně jen ti, kteří se stihnout ukrýt hluboko v bunkrech. Ti, kteří zůstanou venku postupně vymřou. A samozřejmě, že vyhynou i zvířata. Je jedno zda žárem, či později hladem. Ale vymřou. Jenže nemusí zemřít úplně všechna. Lidské báje praví, že krysy a potkani přežijí naprosto všechno. Vůbec by mne to nepřekvapilo, protože většina jich žije po sklepích a v podzemí, takže ani žár, ani zima se jich nějak moc nedotknou. A žrádlo si dokáží tyto potvory obstarat vždy, i kdyby mělo dojít v jejich přeživší skupině ke kanibalismu. Takže adept na přežití číslo jedna a dvě je znám.

krysy

Ten třetí je šváb. Prý dokáže žít i bez hlavy, takže proč by nemohl přežít i atomový konflikt. Šváb patří do velké rodiny hmyzu. Latinsky se nazývají blattodea a je jich údajně pře tři a půl tisíce druhů. A způsob jejich života napovídá, že jsou skutečně adepti na přežití. A když ne oni, ani krysy a ani potkani, je zde adept, která má přežití zaručeno na sto procent. I když já to nazývám spíše živočichem nežli zvířetem.  

šváb

Toto stvoření se jmenuje želvuška.  

Latinský název tardigrada vyjadřuje jejich způsob pohybu. Znamená to něco jako pomalý krok. Tito živočichové přežijí snad naprosto všechno. Byli nalezeni v různých životních podmínkách. V případě nouze jsou schopni vytvořit ochranu svých buněk, a tak umí přežít. Není pro ně problém nechat se zmrazit, nevadí jim ani opačný extrém, nechat se vařit. Radiaci snesou i tisíc krát silnější než člověk. Snesou i vakuum, takže jsou v podstatě nezničitelné

Related Posts

© 2024 Abpd - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress