Warfarin

Antikoagulační léčba je dodnes nenahraditelnou v případě, že je potřeba zabránit vzniku krevní sraženiny a je nutné zpomalit srážení krve. Léků na tento zdravotní problém je už dneska více druhů. Ale Warfarin zůstává pro mnoho pacientů nenahraditelný. Přestože jeho užívání vyžaduje neustálou kontrolu pravidelnými odběry krve. A rovněž je nutné upravit jídelníček. Při dlouhodobém užívání je potřeba tělu dodávat především dostatek vitamínu C. Rozhodně není vhodné snížit denní příjem vlákniny a vyvarovat se pacient musí i nezdravým potravinám, které by účinek podávaného léku snižovaly. A způsobovaly závažné komplikace se zvýšenou hladinou cholesterolu a obezitou.

Doporučené plody rajčat

Tvorba jídelníčku během každodenního užívání Warfarinu je složitá. Často je vhodné se obrátit na výživového poradce, který může nastavit potřebnou dietu. Mezi nevhodné potraviny jsou zařazeny ty, které obsahují velké množství vitamínu K. Který je u zdravých jedinců nezbytnou součástí stravy, kterého nedostatek vede k nechtěnému krvácení. Vitamín K je obsažen především v listové zelenině a tak by měla být kapusta, špenát, salát či zelí podávána jenom mimořádně. Stejně tak kuřecí a krůtí maso či játra. Ani sojový a olivový k přípravě jídel by neměl být používán. Vzhledem k barvě ani zelený a kopřivový čaj. Z ovoce si může pacient přece jenom dovolit vybrat u oblíbených plodů manga, kiwi, malin a ostružin.

Vhodné je i kvalitní pečivo

Potraviny, které jsou doporučovány, obsahují vitamínu K minimum a tak lze na nich postavit bezpečný jídelníček. Který léčbu Warfarinem podpoří. Z kořenové zeleniny to je jak mrkev, tak petržel a celer. A rovněž brambory jsou doporučeny jak lékaři, tak odborníky na zdravou stravu. Stejně jako okurky, papriky a rajčata. A na své si přijdou i sběratelé hub. Po návratu z lesa z nich mohou připravit chutný pokrm. Usmažený na řepkovém či slunečnicovém oleji. Pokud si nejste jisti, protože mnohé potraviny se nacházejí na středové linii, ať už vejce, hovězí a vepřové maso, je nutné sledovat množství denního příjmu. Dobrou zprávou je, že povoleno je i jedno pivo, nebo sklenička vína.

Related Posts

© 2024 Abpd - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress